.: 2011-12 Awards

Girls' Awards | Boys' Awards

.: Girls' Awards

(top three places; USAG state & Level 7 and up all places)

AAU Age Group National Championships -- July 1-3

  • Hallie F. -- Level 7 Second Place Vault, First Place Bars, Third Place Beam, Second Place Floor, First Place All-Around -- National Champion
  • Alison F. -- Ladies Adv. Int. Opt. First Place Vault, First Place Bars, First Place Beam, First Place Floor, First Place All-Around -- National Champion

AAU Junior Olympics -- August 4

  • Hallie F. -- Level 7 Second Place Vault, First Place Bars, First Place Beam, Second Place Floor, First Place All-Around -- National Champion
  • Erin G. -- Level 7 Third Place Vault, Fourth Place Bars, Third Place Beam, Third Place Floor, Third Place All-Around
  • Andrea G. -- Level 9 Fifth Place Vault, First Place Bars, First Place Beam, Third Place Floor, Third Place All-Around -- National Champion
  • Alison F. -- Ladies AIO Third Place Vault, Second Place Bars, Third Place Beam, Third Place Floor, Second Place All-Around

All-Star Challenge -- September 24

  • Madeline C. -- Level 4 Third Place All-Around
  • Delaney H. -- Level 4 First Place All-Around
  • Eden R. -- Level 4 First Place All-Around
  • Kerigan S. -- Level 4 Second Place All-Around
  • Level 4 Team -- Second Place All-Around
  • Emma S. -- Level 5 First Place Beam
  • Shaniyah S. -- Level 5 Second Place Vault, Second Place Floor

Wild Wild West Classic -- October 1-2

  • Delaney H. -- Level 4 Second Place All-Around
  • Eden R. -- Level 4 First Place All-Around
  • Kerigan S. -- Level 4 Second Place All-Around
  • Miliegh L. -- Level 5 Second Place Vault, Second Place Floor
  • Emma S. -- Level 5 Second Place Bars, Third Place All-Around
  • Mackenzie P. -- Level 6 First Place Bars
  • Emily G. -- Level 3 (AAU) Third Place All-Around
  • India D. -- Level 7 (AAU) Third Place Vault, Second Place Beam, Third Place All-Around
  • Rose D. -- Level 7 (AAU) Third Place Bars
  • Ava G. -- Level 7 (AAU) Second Place Floor
  • Heidi K. -- Level 7 (AAU) First Place Vault, Third Place Beam, Third Place Floor, Second Place All-Around
  • Crystal S. -- Level 7 (AAU) Second Place Vault
  • Ashley W. -- Level 7 (AAU) Second Place Bars, First Place Beam, Second Place Floor, First Place All-Around
  • Hallie F. -- Level 8 (AAU) Third Place Vault, First Place Bars, Second Place Beam, Second Place Floor, First Place All-Around
  • Bella G. -- Level 8 (AAU) Second Place Vault, Second Place Bars, First Place Beam, First Place Floor, First Place All-Around
  • Glenna P. -- Level 8 (AAU) First Place Vault, Third Place Bars, Third Place Beam, Third Place Floor, Third Place All-Around
  • Andrea G. -- Level 9 (AAU) First Place Vault, First Place Bars, Second Place Beam, Second Place Floor, First Place All-Around

Mardi Gras Meet -- October 15-16

  • Eden R. -- Level 4 Second Place All-Around

Scamps Fall Invitational -- October 22-23

  • Eden R. -- Level 4 Second Place All-Around
  • Mackenzie P. -- Level 6 Third Place Bars
  • Khalizstall V. -- Level 6 First Place Beam

CSA Fall Challenge -- November 5-6

  • Delaney H. -- Level 4 Third Place All-Around
  • Anyah J. -- Level 4 First Place All-Around
  • Eden R. -- Level 4 First Place All-Around
  • Emma S. -- Level 5 Third Place Beam
  • Level 5 Team -- Second Place All-Around
  • Mackenzie P. -- Level 6 First Place Vault, First Place Beam, Third Place Bars, Second Place Floor, First Place All-Around
  • Anastasia R. -- Level 6 Third Place All-Around
  • Khalizstall V. -- Level 6 Second Place Vault, Second Place Beam, Second Place Bars, Second Place Floor, Second Place All-Around

Altius Harvest Classic -- November 12-13

  • Delaney H. -- Level 4 Second Place All-Around
  • Eden R. -- Level 4 Second Place All-Around
  • Lilli J. -- Level 5 Third Place Beam
  • Miliegh L. -- Level 5 Third Place Vault, Third Place Bars, Third Place Floor, Third Place All-Around
  • Mackenzie P. -- Level 6 Second Place Vault, Second Place Bars, Third Place Beam, Third Place Floor, Second Place All-Around
  • Khalizstall V. -- Level 6 First Place Beam

Oshkosh Compulsory Invtational -- November 19-20

  • Delaney H. -- Level 4 Third Place All-Around

State Championships -- December 3-4

Level 3

Ava C.
AA:
Gold Medal

Zoe F.
AA:
Gold Medal

Bradyn F.
AA:
Gold Medal

Haley G.
AA:
Silver Medal

Level 4

Madeline C.
Beam:
12th

Delaney H.
Vault:
8th
Bars: 7th
Beam: 14th
Floor: 4th
AA: 5th

Anyah J.
Vault:
3rd
Bars: 5th
Beam: 12th
Floor: 5th
AA: 6th

Elie L.
Vault:
12th
Floor:
9th
AA: 8th

Eden R.
Vault:
2nd
Beam: 4th

 

Zania R.
Vault:
12th
Beam: 16th

Lia S.
Vault:
14th
Beam: 16th

 

Level 5

Maria K.
Vault:
9th

Miliegh L.
STATE CHAMP
Vault: 1st

Emma S.
Beam:
8th
Floor: 8th
AA: 11th

Jackira V.
Floor:
9th

Jaya W.
Vault:
8th
Beam: 11th
AA: 12th

Level 6

 

Mackenzie P.
Vault:
2nd
Bars: 3rd
AA: 6th

Khalizstall V.
Beam:
6th

 

M&M Team Spirit Invitational -- January 7

  • Ava G. -- Level 7 Ninth Place Beam
  • Heidi K. -- Level 7 Second Place Beam, Third Place All-Around
  • Ashley W. -- Level 7 Sixth Place Vault
  • Andrea G. -- Level 9 Second Place Vaut, First-Place Bars, Second Place Beam, Third Place Floor, Second Place All-Around

Wildcard Cruise Classic -- January 15

  • Sofia B. -- Level 3 First Place All-Around
  • Ava C. -- Level 3 First Place All-Around
  • Emily G. -- Level 3 First Place All-Around
  • Aaliyah K. -- Level 3 Second Place All-Around
  • Emma L. -- Level 3 Third Place All-Around
  • Taylor T. -- Level 3 Third Place All-Around
  • Eden R. -- Level 3 Second Place All-Around
  • Emma S. -- Level 5 First Place All-Around
  • Bradyn F. -- Mod. Opt. Novice First Place All-Around
  • Emily B. -- Mod. Opt. Advanced Second Place All-Around
  • Dosia M. -- Mod. Opt. Advance Third Place All-Around
  • Mackenzie P. -- Mod. Opt. Advanced First Place All-Around
  • Alex A. -- Level 7 Third Place Vault, Second Place Floor
  • India D. -- Level 7 First Place Vault, Second Place Floor, Third Place All-Around
  • Ava G. -- Level 7 Third Place Floor
  • Heidi K. -- Level 7 First Place Vault, First Place Bars, Third Place All-Around
  • Glenna P. -- Level 7 First Place Vault, Third Place All-Around
  • Ashley W. -- Level 7 Frist Place Bars, Second Place Beam, Second Place Floor, First Place All-Around
  • Hallie F. -- Level 8 First Place Bars, Second Place Floor, Third Place All-Around
  • Bella G. -- Level 8 Second Place Vault
  • Anna H. -- Level 8 Second Place Beam, Second Place All-Around
  • Andrea G. -- Level 9 First Place Vault, First Place Bars, Second Place Beam, First Place Floor, First Place All-Around

Altius Pink Ribbon Meet -- January 29

  • Heidi K. -- Level 7 Fourth Place Vault, Fifth Place Beam
  • Glenna P. -- Level 7 Third Place Beam
  • Crystal S. -- Level 7 Fifth Place Vault
  • Ashely W. -- Level 7 Fourth Place Bars, Fifth Place Floor, Fourth Place All-Around
  • Hallie F. -- Level 8 Second Place Vault, First Place Bars

Blizzard Invitational -- February 4-5

  • Heidi K. -- Level 7 Sixth Place Beam
  • Andrea G. -- Level 9 First Place Vault, Fifth Place Bars, Sixth Place All-Around

Metroplex Challenge -- February 18-19

  • Hallie F. -- Level 8 Seventh Place Vault, Seventh Place Bars, Ninth Place Floor
  • Bella G. -- Level 8 10th Place Vault

All-American Invitational -- February 26

  • Ashley W. -- Level 7 10th Place Vault, Ninth Place Floor
  • Hallie F. -- Level 8 Second Place Bars

GymTastics Shamrock Invitational -- March 18

  • Sofia B. -- Level 3 First Place All-Around
  • Aalyah K. -- Level 3 Third Place All-Around
  • Level 3 Team -- First Place All-Around
  • Eden R. -- Level 4 First Place All-Around
  • Elie L. -- Level 4 Second Place All-Around
  • Level 4 Team -- First Place All-Around
  • Jordan M. -- Level 5 Second Place Vault, Second Place Bars, Secomd Place Beam, Second Place All-Around
  • Emma S. -- Level 6 First Place Vault, Second Place Bars, Second Place Beam, Second Place Floor, First Place All-Around
  • Emily B. -- Mod. Opt. Adv. Second Place Vault, Second Place Bars, First Place Beam
  • Mackenzie P. -- Mod. Opt. Adv. Second Place Bars, Third Place Beam, First Place Floor, First Place All-Around
  • Anastasia R. -- Mod. Opt. Adv. Third Place Vault, Second Place Bars, Third Place Beam, Second Place All-Around
  • Khalizstall V. -- Mod. Opt Adv. First Place Vault, Second Place Bars, Third Place Beam, Third Place All-Around
  • India D. -- Level 7 Third Place Vault, Third Place Bars, Third Place Beam
  • Rose D. -- Level 7 Fifth Place Bars
  • Ava G. -- Level 7 Second Place Beam
  • Heidi K. -- Level 7 First Place Vault, First Place Bars, Third Place Beam, First Place Floor, Fifrth Place All-Around
  • Glenna P. -- Level 7 First Place Beam
  • Level 7 Team -- Second Place All-Around
  • Hallie F. -- Level 8 First Place Vault, First Place Bars, First Place Beam, First Place Floor, First Place All-Around
  • Bella G. -- Level 8 Second Place Vault, Second Place Bars, Second Place Beam, Second Place Floor, Second Place All-Around
  • Level 8 Team -- Second Place All-Around
  • Andrea G. -- Level 9 First Place Vault, First Place Bars, First Place Beam, Second Place Floor, First Place All-Around

State Championships -- March 24-25

Level 9

 

Andrea G.
Vault:
1st
STATE CHAMP

 

Region 4 Championships-- April 22

Level 8

 

Hallie F.
Regional Qualifier


 

AAU State Championships -- April 28-29

  • Ava C. -- Level 3 Third Place Vault, Second Place Beam, Second Place Floor, First Place All-Around -- STATE CHAMPION
  • Emily G. -- Level 3 First Place Beam, First Place Floor, Third Place All-Around -- STATE CHAMPION
  • Aaliyah K. -- Level 3 Second Place Vault, First Place Bars, Second Place Beam, Third Place Floor, First Place All-Around -- STATE CHAMPION
  • Vanesa K. -- Level 3 Second Place Vault
  • Cameron R. -- Level 3 First Place Vault -- STATE CHAMPION
  • Maeggan X. -- Level 3 First Place Floor -- STATE CHAMPION
  • Sofia B. -- Level 4 First Place Beam, First Place Floor -- STATE CHAMPION
  • Bradyn F. -- Level 4 Third Place Vault, Third Place Bars, Third Place Beam, Second Place Floor, Third Place All-Around
  • Eden R. -- Level 4 Second Place Bars, First Place Beam, First Place Floor, First Place All-Around -- STATE CHAMPION
  • Katherine R. -- Level 4 Second Place Vault, Second Place Beam
  • Emma S. -- Level 6 First Place Floor -- STATE CHAMPION
  • Emily B. -- Mod. Opt. Adv. Third Place Vault, Third Place Beam
  • Dosia M. -- Mod. Opt. Adv. First Place Vault -- STATE CHAMPION
  • Mackenzie P. -- Mod. Opt. Adv. Third Place Vault, First Place Bars, Fourth Place Beam, Third Place Floor, First Place All-Around -- STATE CHAMPION
  • Anastasia R. -- Mod. Opt. Adv. Second Place Vault, Third Place Bars, Third Place Beam, Third Place All-Around
  • Khalizstall V. -- Mod. Opt. Adv. Second Place Vault, First Place Beam, First Place Floor, Second Place All-Around -- STATE CHAMPION
  • Ava G. -- Level 7 Third Place Floor
  • Heidi K. -- Level 7 Second Place Vault, Second Place Bars, Second Place Beam, Second Place Floor, Second Place All-Around
  • Crystal S. -- Level 7 Second Place Vault, Third Place Bars, Third Place All-Around
  • Hallie F. -- Level 7 First Place Bars, Third Place Beam , Third Place Floor, Second Place All-Around -- STATE CHAMPION
  • Andrea G. -- Open First Place Vault -- STATE CHAMPION
  • Alex S. -- Ladies Level 8 First Place Vault, Second Place Bars, First Place Beam, Second Place Floor, Second Place All-Around -- STATE CHAMPION

.: Boys' Awards (top three places; USAG state all places)

Judges Invitational -- December 11

  • Reed B. -- Level 6 First-Place All-Around

Wildcard Cruise Classic -- January 13

  • West F. -- Level 3 Second Place Floor, Second Place Pommel, First Place Rings, Second Place Vault, Second Place P-Bars, Second Place H-Bar, Second Place AA
  • Robert Michael A. -- Level 4 Third Place P-Bars, Third Place H-Bar
  • Max B. -- Level 4 First Place Floor, First Place Rings, Second Place Vauilt, Second Place P-Bars, First Place H-Bar, Second Place AA
  • Diego G. -- Level 4 Second Place Floor, Second Place Pommel, Third Place Vault
  • Owen M. -- Level 4 Third Place Floor, Second Place Pommel, Second Place Rings, Third Place Vault, First Place P-Bars, Second Place H-Bar, First Place AA
  • Myles M. -- Level 4 Third Place P-Bars, First Place H-Bar
  • Jonah M. -- Level 4 Second Place Floor, Third Place Pommel
  • Avi B. -- Level 5 Third Place Rings
  • Nicholas H. -- Level 5 Third Place P-Bars, Third Place H-Bar
  • Bryce W. -- Level 5 First Place Floor, Second Place Pommel, First Place Rings, Third Place Vault, Third Place P-Bars, Third Place H-Bar, Second Place AA
  • Reed B. -- Levle 6 Second Place Floor, Second Place Pommel, First Place Rings, First Place Vault, First Place P-Bars, Second Place AA

Sheboygan Snowflake Invitational -- February 4

  • Diego G. -- Level 4 First Place Floor
  • Owen M. -- Level 4 Second Place Pommel Horse, First Place Horizontal Bal, First Place All Around
  • Myles M. -- Level 4 Third Place Rings
  • Avi B. -- Level 5 Third Place Vault
  • Bryce W. -- Level 5 Second Place Floor
  • Reed B. -- Level 6 First Place Floor

Midwest Twisters Invitational -- February 19

  • Bryce W. -- Level 5 Third Place Floor

Under the Big Top Meet -- February 25

  • Owen M. -- Level 4 Second Place Pommel Horse, Second Place Rings, First Place Vault, First Place Parallel Bars, First Place Pommel Horse, First Place All-Around
  • Myles M. -- Level 4 Third Place Pommel Horse, Third Place Rings, Third Place All-Around
  • Bryce W. -- Level 5 First Place Rings, Third Place Horizontal Bar, Third Place All-Around
  • Reed B. -- Level 6 First Place Rings

Scamps Boys Invitational -- March 11

  • Owen M. -- Level 4 Second Place Vault
  • Bryce W. -- Level 5 First Place Floor, Third Place Rings, Third Place Parallel Bars, Third Place Horizontal Bar, Third Place All-Around

State Championships -- March 24-25

Level 4
Level 5
Level 6

Owen M.
Floor:
10th
Pommel Horse: 13th
Parallel Bars: 7th
Horizontal Bar: 4th
All-Around: 14th

Myles M.
Pommel Horse: 6th
Rings: 4th
Vault: 12th
Parallel Bars: 10th
Horizontal Bar: 6th
All-Around: 5th

Bryce W.
Floor: 2nd (T-1st)
Rings: 4th
Vault: 3rd
Horizontal Bar: 4th
All-Around: 5th
ALL-STATE TEAM

Reed B.
Vault: 2nd
Pommel Horse: 2nd
Horizontal Bar: 2nd
ALL-STATE TEAM

Wildcard Gymnastics • 3545 N. 127th St. • Brookfield, WI 53005
(262) 923-7418 • gymnastics@wildcard-gymnastics.com
(c) 2012, Wildcard Gymnastics, Inc.